• Sara (Epilepsi)

EPİLEPSİ NÖBETLERİ (SARA HASTALIĞI)

Doktorlar, 30'dan fazla farklı nöbet türü ve 100'den fazla da farklı epilepsi sendromu tanımlamışlardır. Epilepsi hastalarının yaklaşık % 30'unda nöbetler kontrol edilememektedir.

Epilepsi Nedir?

Epilepsi, beynin normal aktivitesinin, sinir hücrelerinde aşırı yük boşalması ile bozul¬duğu yaygın bir nörolojik hastalıktır.

Nöbet Nedir?

Nöbet, beyinde gerçekleşen ani elektrik aktivitesi patlamasının bir sonucudur. Bu durum, beyindeki mesajların geçici olarak durmasına ya da karışmasına neden olmaktadır.

Semptomlar her bir nöbet türü ile değişkenlik göstermekte olup kas seğirmesini, konvülsiyonları, bellek kaybını, göz seğirmesini, kas sertleşmesini veya gevşemesini, boş bakışları ve bilinç kaybını içermektedir.

Kişinin tek bir nöbet geçirmesi, epilepsi hastası olduğunu anlamına gelmez. Epilepsi, herhangi bir tanımlanabilir tetikleyici ani sebep olmadan ortaya çıkan tekrarlayan (iki ya da daha fazla) nöbetlerle karakterize bir durumdur.

Bir Nöbetin Aşamaları Nelerdir?

Kişi, bir nöbetin başlayacağının sinyalini veren, aura olarak bilinen "garip bir his" ya da bir duygu yaşayabilir. Bu durum, kokular gibi duyusal illüzyonları, sersemliği ya da huzur¬suzluğu içerebilir.

Nöbet iktus olarak bilinmektedir ve nöbet sonrasında kişi, beynin kendine gelme süre¬cinde uyuşukluk ve zihin karışıklığı ile ilişkilendirilen bir durum içerisine girebilir.


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Sara (Epilepsi)