• Koruyucu Tıb Olarak Hacamat

Koruyucu hekimlik, fert ve toplumu, fizyolojik, psikolojik ve mikrobik hastalıklardan koruyan bir bilimdir. Koruyucu hekimliğin başında temizlik gelir. Temizlik de, beden, kıyafet, mekan, gıda ve çevre gibi konuları içine alır.

Korunmak, tedaviden daha hayırlıdır. Koruyucu hekimlikte İslâm, vücut, akıl, ruh ve davranış sağlığını esas alır. Halbuki batı medeniyeti sadece beden sağlığını ameli olarak önemser. Onun için batı toplumu, içki, uyuşturucu, cinsel hastalıklar ve psikolojik problemlerle sürekli boğuşmaktadır.

Temizlikle ilgili İslâmî tavsiye ve talimatlar, bulaşıcı hastalıklara karşı korunmayı sağlar, temiz bir görüntü ile vücut sağlığını korur. Bu konuda “Allah temiz olanları sever” ayetiyle, “Temizlik imanın yarısıdır” hadisi koruyucu hekimliğin temelini oluşturmaktadır.
Bütün bu anlatılan temizlik konularına kan temizliğini de eklemek durumundayız. Kan temizliği yani moda ifadeyle detoks yapmanın en pratik yolu ise hacamattır. Koruyucu hekimlik konusunda hacamatı anlatmadan geçmek ya maksatlıdır ya da cehalet eseridir.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Koruyucu Tıb Olarak Hacamat