Haccam Kimdir?

Hacamat Yapan Kişide Bulunması Gereken Özellikler:

1-Takva: Hacamat yapan şahıs takvalı olmalıdır.

Allah'tan kork. Sen öleceksin ve hesaba çekileceksin.

"Nerede olursan ol Allah'tan kork, yaptığın bir kötülüğün ardından hemen bir iyilik yap ki onu yok etsin. Bir de insanlara güzel ahlak ile davran."

"Kim Allah'tan korkarsa, ona ummadığı yerden bir çıkış yolu gösterir"

2-Tevekkül: Hacamat yapan ve yaptıran kimsenin şifanın Allah'tan geleceğine dair iman ve güveninin tam olması gerekir. Bu duygu ve şuur içinde yapılan hacamat, hem hacamatı yapan ve hem de yaptıran için büyük bir iç huzurudur. Sonuç bakımından da daha hayırlıdır.

3-İbadet: Hacamat yapılırken namaz vakitleri gözetilmelidir. Hasta da hacamat yapan şahıs da namazını vaktinde kılma konusunda itinalı olmalıdır.

4-Dua: Hacamat yapan da yaptıran da, hacamat esnasında Rasulullah (s.a.v)'ın hastalıkların tedavisinde tavsiye ettiği Kur'an ayetlerini (Ayete'l-Kursi, Fatiha, İhlas, Felak, Nas) ve şifa dualarını okumalıdır.

5-Utanma Duygusu: Şartlar ne olursa olsun, hacamat yapan şahıs ancak kendi cinsine hacamat yapabilir. Yani kadın kadına, erkek de erkeğe hacamat yapabilir. Hacamat yapan kimse, ancak hacamat yapacağı bölgeyi açabilir, mahremiyete dikkat edilmesi gerekir.

6-Bilgi: Hacamat yapan kimsenin konuyla ilgili gerekli donanıma sahip olması ve hastayı bu konuda bilgilendirmesi gerekir. Böylece hastanın kalbi ve beyni mutmain olur.Hacamat Kimlere Yapılmaz?

Hacamat Kimlere Yapılmaz?

Eskiden oluşmuş katarakta ve göz ameliyatından sonra kafa arkasına, ense çukurunun altına ve kulak arkasına özel durumlar hariç, hacamat yapılmaz,Organ nakli geçirenlere, diyaliz ve hemofili hastaları..

Haccame Kime Denir?

Haccame Kime Denir?

İslâmî tesettür kurallarına göre erkekler kadınlara hacamat yapamadığı için bu işi yapan eğitimli hanımlara "haccame" denir.Haccame, tesettür dairesinde erkeklere hacamat yapabilir. Yaşlı muzdarip kad..

Sertifikalı Haccamlar
Hacamat İçin Ücret Caiz midir?

Hacamat İçin Ücret Caiz midir?

Hacamat yapmak caizdir, hacamat için ücret almak da caizdir. Bu işte ehil bir kimse, tedavi için vaktini ayırdığından hacamat ücreti onun hakkıdır. Cumhur ulemanın görüşü, ücret almayı onaylamaktadır...

Gösterilen: 1 ile 4 arası, toplam: 4 (1 Sayfa)