• Sinüzit

SİNÜZİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Gözaltları başta olmak üzere yüz genelinde yaşanan basınç hissi ve ağrılar sinüzitin karakteristik belirtileridir. Ayrıca burundan sarı (açık yeşile yakın) renkte akıntı olabilir. Başı¬nızı öne doğru eğdiğiniz de ağrı ve basınç hissi artar. Belirtilere göz ağrısı ya da şiddetli baş ağrısı eşlik edebilir. Sinüslerin dolu olduğu zamanlarda balgamlı öksürük, ateş, diş ağrısı görülebilir ve ağız kokusu artabilir. Burnun tıkalı olması nedeniyle tat ve koku duyularında azalma yaşanır.

Sinüzit Çeşitleri

Sinüzit; akut (birden ortaya çıkan) ve kronik (uzun dönemli) olmak üzere ikiye ayrılır. Akut sinüzit genellikle viral bir enfeksiyon nedeniyle sinüslerin dolması neticesinde görülür. Akut sinüzit belirtileri ortalama 1 hafta içinde kendiliğinde kaybolur. Bir diğer akut sinüzit nedeni olan bakteriyel enfeksiyonların yol açtığı sinüzit ise viral enfeksiyondan farklı olarak tüm sinüslere yayılabilir ve tedavi edilmezse kronik sinüzite çevirebilir. Eğer sinüzit 10 gün içinde iyileşmediyse ve 5 gün geçmesine rağmen burun akıntınız artarak devam ediyorsa bunun nedeni bakteriyel enfeksiyon olabilir. Bu enfeksiyonlar dışında bazı alerjiler de sinüs¬lerin dolmasına neden olabilmektedir.

Kronik sinüzit genellikle uzun süreli tedavi edilmeyen bakteriyel enfeksiyonlar netice¬sinde oluşmaktadır. Kronik sinüzit, sinüslerde kalıcı değişikliklere neden olur ve bölgeyi enfeksiyonlara daha yatkın hale getirir.

Sinüzit Belirtileri

Sinüzit; gözaltlarında, elmacık kemikleri ve alın bölgesindeki ağrılarla kendini belli eder. Yine bu bölgelerde sanki ağırlık varmışçasına baskı hissedilir. Burun akıntısı sinüzitin en çok görülen bir diğer belirtisidir. Balgam sarı renkte ve yoğun olabilir. Sinüs enfeksiyonları sıra¬sında orta dereceli ateş, kulak iltihabı, dolu öksürük, diş ağrısı yaşanabilir. Yine enfeksiyon nedeniyle ağız kokusu artabilir, koku ve tat duyularında azalma görülür.

Çocuklarda Sinüzit Belirtileri

Çocuklarda sinüzitin başlıca belirtileri öksürük ve 7-10 gün ya da daha uzun sürelerde devam eden burun akıntısıdır. Bu belirtilere baş ve yüz ağrısı eşlik eder. 2 yaş ve üzerin¬deki çocuklarda sinüzitle beraber alerjiler de görülür. Ayrıca sık sık kulak enfeksiyonları yaşanabilir.

Sinüzit belirtileri bazı diğer hastalıklarla benzeşebilir. Örneğin diş ağrısı, grip ya da üst solunum yollarını etkileyen hastalıklar sinüzitle aynı belirtilere neden olabilir. Yaşadığınızın sinüzit olup olmadığını 7 günden uzun süren ve zamanla kötüleşen burun akıntısı ve ağrı¬lardan anlayabilirsiniz.

 

SİNÜZİT.

 

Sinüzit İçin Evde Yapabilecekleriniz

Evde yapabileceğiniz bazı basit uygulamalarla sinüzitin neden olduğu bazı sorunları hafifletebilirsiniz.

Bol bol sıvı içerek balgamın incelmesini sağlayabilirsiniz.

Sıcak su buharı solumak hava yollarını açar, balgamı yumuşatarak atılmasını kolaylaştırır.

Sinüzit ağrısının arttığı anlarda bir havluyu ısıtarak yüzünüze koyun. Aynı şekilde sıcak çay poşetlerini de kullanabilirsiniz.

Sıcak ve buharlı bir duş almak hava kanallarının açılmasına yardımcı olur.

Aşırı soğuk ve kuru havalarda dışarı çıkmamaya çalışın.

İç mekanlarda, ısıtıcı ve kaloriferlerin çalıştığı kış aylarında havayı nemlendirmek için bir buhar makinesi kullanabilirsiniz.

Hava kanallarını açmak için burnunuza tuzlu su çekebilirsiniz. Karışımı evde hazır¬layabilir ya da eczanelerde hazır olarak satılan tuzlu su spreylerini kullanabilirsiniz. Ayrıca gün içinde 3-4 kez tuzlu suyla gargara yaparak enfeksiyonun yayılmasını önleyebilirsiniz.

Balgamı çıkarmak için hımkırırken kendinizi fazla zorlamayın. Şiddetli hımkırmak baş ağrısını arttırır ve burun damarlarının çatlamasına neden olabilir.

Kendinize sıcak bir çay hazırlayıp buharını soluyabilirsiniz.


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Sinüzit