• Göz Hastalıkları

NASIL GÖRÜYORUZ?

Baktığımız cisimlerden yansıyan ışınlar öncellikle gözün önündeki saydam tabaka (Kor¬nea) ve içindeki mercek (Lens) tarafından kırılarak gözün en arkasında yer alan ve sinir liflerinden oluşan "Retina" tabakası üzerinde odaklanır. Retinada oluşan cismin görüntüsü optik sinir vasıtasıyla beyindeki görme merkezine taşınır ve görme oluşur.

Sıklıkla Karşılaşılan Göz Problemleri

Astigmatizma: Kırma kusurlarından birisidir. Işığın retinada odaklanmasını etkiler ki bu da görüntünün beyinde yorumlanmasını bozmaktadır. Astigmatizma genellikle korneanın eğikliğinin hafif yumurta şekline sahip olmasından kaynaklanır. Hastalık değildir ve oldukça sık rastlanan bir problemdir. Hem uzak hem yakın objelerde bulanık görme söz konusudur bu da kişilerde göz yorgunluğu, göz kayması ve rahatsızlığa yol açar. Bazen astigmatizm miyopi ve hipermetropi ile birlikte olur.

Miyop Nedir? Kişi yakındaki objeleri net uzaktakileri bulanık görür ve gözün ön arka uzunluğu normalden fazla yada korneanın kurvatürü çok diktir.Görüntü(imajlar) sarı nok¬tanın önünde odaklanır. Miyopi 20 yaş altında genellikle 8-12 yaşlarında başlar. Ergenlik çağında hızlı ilerleme gösterebilir.

Hipermetrop Nedir? Uzaktaki objeler net yakındakiler bulanık görülür. Yakın çalışma sonrası kişide bulanık görmelik, rahatsızlık, yorgunluk oluşur. Özensiz muayenelerde gizli hipermetrop gözden kaçabilir.Hipermetrop gözde göz küresi küçük ya da kornea çok düz¬dür, imajlar gözün gerisinde odaklanır.

Katarakt: Gözün kendi merceğinde gelişen şeffaflık kaybıdır. Sisli-bulanık görmeye sebep olur. 55 yaşın üzerinde görülme sıklığı artar. Önlenmesi için kesin bir yol bulunma¬makla birlikte ultraviyole ışınları ve sigara kullanımının kataraktın gelişimini hızlandırdığı düşünülmektedir. Katarakt geç evrelerde görüşü ciddi oranda bozmaktadır.

Kuru Göz: Göz yaşı göz sağlığı için çok önemlidir. Gözün doğal yağlayıcıları ve koruyu¬cularını içerir. Sürekli göz batmaları olan kişilerde kuru göz söz konusu olabilir. Kuru gözün belirtisi bazen paradoksik olarak sulanma olabilir. Bu batmalara karşı refleks olarak oluşur. Kuru göz sebepleri; göz kırpma refleksinin azalması, antihistaminik ilaçlar, çevresel faktörler (düşük nem ve rüzgar), kimyasal ve termal yanıklar ve artrit gibi bazı sağlık problemleridir.

Glokom (Göz Tansiyonu): 35 yaşın üzerinde her 100 kişiden 2'sinde glokoma rastlanır. Ailelerinde glokomlu hasta bulunan yada miyopisi olan kişilerde risk daha fazladır. Hastalık önlenemediği ve göz sinirinde meydana getirdiği hasar geri döndürülemediği için düzenli göz muayeneleri ile erken teşhis çok önemlidir. Glokomun değişik tipleri vardır. Ancak hepsi sonuçta göz sinirine hasar verir. Gözün kendi sıvısı üretildikten sonra kornea ve sklera ara¬sındaki süngersi membranda gözü terk eder. Bu bölgedeki bir blokaj göz tansiyonunun yük¬selmesine yol açar. Semptomlar glokom tipine göre değişir.

GENEL GÖZ RAHATSIZLIKLARI İÇİN TIBB-I NEBEVÎDE HACAMAT

 

Sinek Uçuşmaları: Bazen kişiler baktıkları alanda benek ve ipliksi cisimler görebilirler. Her yaşta görülebilmelerine karşın ileri yaşlarda daha sıktırlar. Gözün içini normalde vitreus denen jel kıvamında bir madde doldurur. Bu maddenin içindeki doğumsal protein kalıntıları, su boşlukları görme alanında lekeler olarak izlenebilir. Sinek uçuşmaları çoğu kez normal bir durum olabileceği bazen bir göz hastalığını işaret edebilir. (Üveit, göz içinde kanama, retina yırtığı vs.)

Arpacık: Kapaklarda kırmızı şişlik oluşması ile kendini gösterir. Kirpik folikülü iltihabıdır.

Normal Göz

Kornea ve mercekte kırılan ışınlar tam olarak retina üzerinde görme merkezine düşü¬yorsa hiçbir kırma kusuru yoktur ve net bir görüş elde edilir.

Yanlış Bilinenler

Parlak ışık gözleri rahatsız eder, ama tahrip etmez. Mutlaka güneş gözlüğü gerekli değildir!

Gözlerin fazla kullanılmaları onları yorar, ama tahrip etmez!

Kuvvetli, zayıf veya yanlış gözlükler gözleri yorar, ama tahrip etmez!

Kontakt lensler ve gözlükler, göz bozukluğunu takıldıkları müddetçe tashih ederler, ama hiçbir zaman kırılma kusurlarını tümüyle yok etmezler! - Normal insanlarda göz¬yaşı gözleri yeterince temizler, mutlaka ıslatıcı göz damlası gerekmez!

Baş ağrıları genellikle göz yorgunluğundan kaynaklanmaz, hele migren hiç! (Oftalmik Migren gibi bazı baş ağrıları, ışık vs., nedeni ile tetiklenebilirler, ama göz yorulmasın¬dan tetiklenme olmaz!!)

Sağlam gözler 35 yaşına kadar senelik muayene gerektirmez! (tabi önce sağlam olup olmadıklarının bakılması gerekir!!)

Açık açılı glokomlu göz dıştan tamamen normal görünür! (Açık açılı glokomlu göz ancak göz tansiyonu ölçümü ve diğer muayene yöntemleri ile anlaşılabilir...)

Bebeklerin gözlerinin devamlı sulanması konjenital glokom (doğuştan göz tansiyonu) veya gözyaşı yolunun tıkalı olmasındandır.

Göze kaçan kimyasal maddeler hiç bekletilmeden su ile yıkanarak uzaklaştırılmalıdır.

Vitamin Şart

Besinler, göz sağlığımız için büyük önem taşıyor. A, C, E vitaminleri, çinko, beta karoten, omega 3 ve 6 gibi yağ asitleri, gözü yaşlanmaktan koruyor. Kabak, ıspanak ve havuç da göz sağlığı için birebirdir.


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Göz Hastalıkları