• Hacamat Hadisleri

Rasulallah Efendimize (sav)  Mirac'da Hacamat yaptırmanın önemi vurgulanarak ‘Ümmetine tavsiye olması’ melekler arzedildiği Hadis-i Şeriflerle sabitdir.

Bir hadis-i Şerifde Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyuruyor ki;  ‘Sizin tedavi olmak için başvuracağınız en iyi çare hacamattır’ (Hadis-i Şerif) 

Abdullah b.Abbas(r.a) şöyle demiştir: Peygamber Efendimiz (s.a.v) Miraç gecesinde meleklerden hangi topluluğa uğradımsa bana ‘ümmetine kan aldırmayı emret’ diye tavsiye ettiler.

Hacamat Rasulallah Efendimiz Muhammed Mustafa (SAV) sünneti, Cebrail A.S. nin tüm müminlere tavsiyesidir.

  • İlaçların en hayırlısı hacamat, müshil ve sülük takmaktır.” (Kenz’ul Umman, 28167)

Peygamber efendimiz (s.a.v) bizzat kendisi Ebu Taybe adında bir haccama hacamat yaptırmış ve  başından kan aldırıp haccama ücretini ödemiş ve şöyle buyurmuştur:  ”Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır.’‘  (Buhari,tıb 13; Müslim,musakat 62,63; Ebu Davut,nikah 26, tıp 3)

  • ”Sizin tedavi olmak için baş vuracağınız  en iyi çare hacamattır.” (Nesei)

Miraç gecesinde yanından geçtiği her bir melek grubunun Peygamberimize: ”Ümmetine hacamatı emret!” diye söylediğini Abdullah b. Abbas (r.a) rivavet etmektedir. (Ali Nasif,et-Tac,III,203).

Hz. Peygamber (s.a.v) ihramlı iken hacamat yaptırmıştır. (Buhari,savm,22; Müslim,hac 87,88)

  • ”Balda ve hacamat olmakta şifa vardır.” (Buhari,tıp 3)  ”Hacamat,aklı artırır,hafızayı kuvvetlendirir.”(Hakim)

Ebu Kabşe el-Emmari (r.a) anlatıyor: Peygamber (s.a.v) başından ve iki omuzu arasından hacamat olur ve ”Kim bu kandan akıtırsa, herhangi bir hastalık için bir başka ilaçla tedavi olmasa da zarar görmez.” buyurmuştur. (Ebu Davut- İbn Mace)

  • ”Baştan hacamat olmak,eğer sahibi niyet ederse, yedi derde şifadır: cüzzam, cinnet, baras, uyuklama, göz kararması, baş ve diş ağrılarına şifadır.” (Tabarani)
  • ”Tedavi olduğunuz şeyler arasında şunlarda şifa vardır: Hacamat, bal şerbeti ve dağlama. Lakin ben dağlamayı sevmem.”(Buhari)

Ebu Kesbe el-Enmari radiyallahu anh anlatiyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam basindan ve iki omuzu arasından hacamat olur ve: “Kim bu kandan akitirsa, herhangi bir hastalik için, bir baska ilacla tedavi olmasa da zarar gormez!” buyururdu.” Ebu Davud, Tibb 4, (3859); Ibnu Mace, Tibb 21, (3484).

Muhammed (s.a.v) Efendimizin bizzat kendisi Ebû Taybe adında bir Haccâm’a hacamat yaptırmış ve başından kan aldırıp haccâma ücretini ödemiş ve şöyle buyurmuştur: “Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır. (yahut hacamat sizin en iyi tedavi yollarınızdır)” (Buhâri, Tıb 13; Müslim, Musakat 62, 63; Ebû Dâvûd Nikâh 26, Tıb 3)


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Hacamat Hadisleri